Zadanie nr 1 - MARZEC
ZADANIE NR 1 - MARZEC
"HISTORIA KROPLI WODY"
OBIEG WODY W PRZYRODZIE
Pod wpływem ciepła słonecznego powierzchnia mórz i oceanów nieustannie paruje. Woda zmienia stan skupienia i masy pary wodnej mieszają się z powietrzem. Przy dostatecznie dużej wilgotności powietrza następuje skraplanie pary wodnej do postaci małych kropelek, które grupują się w widoczne skupienia chmury. W wyniku ochładzania na niewielkich wysokościach powietrza zawierającego parę wodną powstają mgły. Chmury, niesione wiatrem przemieszczają się nad powierzchnią lądów mórz i oceanów. W określonych warunkach drobniutkie kropelki łączą się ze sobą w większe krople i opadają na ziemię jako deszcz, śnieg lub grad. Ziemia wchłania opady atmosferyczne i gromadzi je w postaci wód gruntowych. W niektórych miejscach wody gruntowe wydostają się na powierzchnię i tak powstają źródła. Z nich biorą początek strumyki, te z kolei łączą się ze sobą w większe strumienie i rzeki, które wpadają do morza lub oceanu. W ten sposób zamyka się obieg wody w przyrodzie. Proces zaczyna się od nowa.
ZADBAJ O WODĘ
Odkręcając codziennie kran, nie zdajemy sobie sprawy z wartości lejącej się z niego wody. Okazuje się, że woda słodka należy do najrzadszych zasobów naturalnych na świecie.
To tylko kilka procent z całej objętości wody, a ponadto w większości występuje w postaci lodu i śniegu. Mniej niż 1 proc. zasobów świeżej wody jest dostępny dla człowieka, a prawie dwadzieścia procent mieszkańców naszej planety nie ma do nich dostępu.
OSZCZĘDZAJ WODĘ:
CZY WIESZ, GDZIE ODPŁYWA WODA?
Po użyciu woda „znika” w tajemniczej rurze, zwanej rurą kanalizacyjną, a potem przenika do miejskiej sieci kanalizacyjnej, by ostatecznie osiągnąć cel, jakim jest oczyszczalnia ścieków. Więcej tutaj: LINK
MPWiK dla zaopatrzenia miasta Lublina w wodę korzysta wyłącznie z wód podziemnych zlewni rzeki Bystrzycy. Najbardziej zasobny poziom wodonośny znajduje się głównie w skałach węglanowych wieku kredowego.
Wody podziemne obszaru Lublina charakteryzują się wysoką jakością, należą do I oraz II klasy. Wody I klasy nie wymagają uzdatniania, natomiast II klasy należy poddać prostemu uzdatnianiu ze względu na ponadnormatywną zawartość żelaza i manganu. Ich odczyn pH jest słabo zasadowy i wynosi najczęściej 7,0 ‐7,5 a przedział twardości mieści się przeważnie w zakresie 300‐500 mg Ca CO3/dcm3 (wody twarde ). Dla potrzeb zaopatrzenia ludności w wodę do celów pitnych i gospodarczych jest ona pobierana z ujęć zlokalizowanych zarówno w granicach administracyjnych Lublina („Prawiedniki”, „Dąbrowa”, „Wrotków”, „Dziesiąta”, „Sławinek”, „Centralna”, „Piastowskie”, „Bursaki” oraz „Felin”) jak i poza nimi (ujęcie „Wilczopole”). LINK
Czy, pływając w jeziorze, rzece lub nad morzem lubisz połykać papierosy, chusteczki, frytki itp.?
Jak często zdarza ci się pić wodę, w której wcześniej się myłeś? Dziwne pytania?!
Nie, to tylko proste konsekwencje naszych zachowań na pięknych naturalnych akwenach.
JAK UNIKNĄĆ ZANIECZYSZCZENIA WODY?
Oprócz zmniejszenia ilości zużywanej wody warto również zadbać o jej jakość. Ludzie sami zanieczyszczają wodę – do zbiorników wodnych wypuszczane są ścieki również z domów i gospodarstw. Poniżej prezentujemy kilka rad, w jaki sposób sami możemy zadbać o czystą wodę:
Nie wylewaj do zlewu ani do toalety resztek farb czy lakierów. Są to odpady specjalne, które należy odnosić do specjalnych punktów.
Nie myj samochodu na ulicy – do kanalizacji mogą wtedy spłynąć resztki oleju czy benzyny.
Staraj się używać takich proszków do prania, mydeł, szamponów, które są przyjazna środowisku.
Nie używaj środków zawierających detergenty, chlor lub związki alkaiczne do mycia naczyń i sztućców. Pomimo płukania pozostają one na powierzchni mytych przedmiotów skąd trafiają , również do naszego organizmu.
Nie wyrzucaj śmieci.
Nie wyrzucaj resztek jedzenia.
O JAKIE RZEKI WARTO DBAĆ W NASZYM MIEŚCIE?
Przez miasto Lublin przepływa pięć naturalnych cieków, są to: LINK
CZY WIESZ ŻE:
Jeśli niedokładnie zakręcisz kran i będzie z niego kapać to przez jeden dzień i jedna noc wycieknie jej aż 16 litrów. To prawie całe wiadro.
Woda, która dziś jest na Ziemi to ta sama woda, co w czasach dinozaurów.
Najczystszą wodą w przyrodzie jest woda z lodowców arktycznych.
Całej wody zawartej w atmosferze ziemskiej wystarczy tylko na 10 dni deszczu.
1 litr zużytego oleju silnikowego wylanego do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić jeden milion litrów wody.
ZADANIE DO WYKONANIA
- historia_kropli_wody_-_informacje.docx [2016-03-01 14:43, 20.20 kB]
- kropla-wody,-sztuka-cyfrowa-170733[1].png [2016-03-01 15:16, 939.85 kB]