Zwierzęta w mieście
PSY
Straż Miejska Miasta Lublin otrzymuje liczne zgłoszenia od mieszkańców Lublina na temat błąkających się bezpańskich psów. Zwierzęta takie są odławiane i w przypadku ustalenia właściciela zwracane mu, a jeśli właściciela nie można ustalić, przewożone do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Przypominamy także, że właściciel nieruchomości zobowiązany jest zabezpieczyć nieruchomość, po której pies porusza się swobodnie, w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice.
KOTY
Informujemy że Straż Miejska nie odławia kotów wolno żyjących, znajdujących się na terenie miasta.
Stanowisko Rady Miasta Lublin wyrażone w Programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Lublin, jednoznacznie wskazuje, iż:
Ważnym elementem ekosystemu miejskiego są koty wolno żyjące. Ich obecność zapobiega nadmiernemu rozprzestrzenianiu się gryzoni, dlatego nie należy ich wyłapywać i przenosić w inne miejsca, ani umieszczać w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, lecz stwarzać warunki rozwoju i swobodnego bytu w miejscach ich dotychczasowego schronienia.
W związku z powyższym, koty wolno żyjące są odławiane i przewożone do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt tylko w przypadku, jeśli są chore lub ranne albo są to małe kocięta pozbawione matki, które nie potrafią jeszcze żyć samodzielnie. W innych przypadkach niewskazane jest zabieranie kotów z ich naturalnego środowiska.
DZIKIE ZWIERZĘTA I PTAKI
Ptaki-podloty i młode zwierzęta
W sezonie wiosennym niejednokrotnie można spotkać młode ptaki, które sprawiają wrażenie niezdarnych i „nieumiejących latać”. Są to podloty, czyli młode ptaki, które właśnie uczą się latać. Znajdują się one pod opieką rodziców, którzy chronią je i karmią, i nie należy takich ptaków zabierać z ich środowiska, o ile nie są chore czy ranne. W przypadku, gdy ptak znajduje się w miejscu, gdzie może grozić mu niebezpieczeństwo – np. na chodniku czy jezdni – można delikatnie przenieść go w bezpieczne miejsce, niezbyt daleko, aby rodzice byli w stanie go usłyszeć i odszukać.
Nie zabierajmy zdrowych ptaków do domu czy do schroniska, ponieważ, powodowani chęcią pomocy, możemy im tylko zaszkodzić.
Podobna zasada dotyczy młodych zwierząt, które możemy znaleźć w lasach czy na łąkach. Wyglądają one nieraz na opuszczone i osierocone – ale najczęściej wcale tak nie jest. Ich matki przebywają zwykle w okolicy, żerując, bądź zajmując się innymi osobnikami z miotu. Małych zwierząt, o ile nie są ranne, nie należy zabierać z ich miejsca przebywania, ani nawet dotykać.
Dzikie zwierzęta na terenie miasta
W przypadku zauważenia dzikiego zwierzęcia na terenie miasta należy poinformować o tym dyżurnego Straży Miejskiej pod bezpłatnym, całodobowym numerem telefonu 986, wskazując miejsce, gdzie widziane było zwierzę, bądź kierunek, w jakim się przemieszcza. Nie należy podchodzić do zwierzęcia ani próbować go drażnić, płoszyć, czy odławiać na własną rękę. Funkcjonariusze Straży Miejskiej działają we współpracy z lekarzami weterynarii z Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt, zabezpieczając teren, na którym odbywa się odławianie zwierzęcia.
Zwierzęta martwe zgłaszane są za pośrednictwem Straży Miejskiej do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, które zajmuje się usuwaniem zwłok padłych zwierząt z terenu miasta.
Przebywanie bezpańskich oraz dzikich zwierząt na terenie miasta może wiązać się z różnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa mieszkańców, takimi jak możliwość zaatakowania, ugryzienia lub przenoszenia chorób. Dlatego ważna jest szybka reakcja na zgłoszenia i współdziałanie różnych podmiotów w celu wyeliminowania tych zagrożeń.
OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT
Zgodnie z zapisami Ustawy o ochronie zwierząt, „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.”
Właściciele zwierząt są zobowiązani do przestrzegania w postępowaniu ze swymi podopiecznymi zasad, dzięki którym zwierzę będzie miało zapewniony dobrostan, a przy tym nie będzie stwarzać niebezpieczeństwa ani uciążliwości dla innych osób. Zasady te wynikają zarówno z przepisów ustawowych, jak i lokalnych, tj. uchwał Rady Miasta Lublin.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nakazuje zapewnienie odpowiednich warunków zwierzętom domowym:
Art. 9.
1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nakłada na właścicieli obowiązek szczepienia zwierząt przeciw wściekliźnie:
Art. 85.
1a. Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - od tego obowiązku
- podlega karze grzywny.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń nakłada na właścicieli obowiązek zachowania ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia:
Art. 77.
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,
podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.
Bardziej szczegółowo obowiązki właścicieli zwierząt określa Uchwała nr 729/XXII/2020 Rady Miasta Lublin z dnia 15 października 2020 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin:
Rozdział 5.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.
§ 12.
- Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.
- Właściciel nieruchomości zobowiązany jest zabezpieczyć nieruchomość, po której pies porusza się swobodnie, w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice.
- Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psa należy prowadzić na uwięzi. Zwolnienie psa z uwięzi jest dozwolone w miejscach mało uczęszczanych oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów pod warunkiem, że właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem. Psy ras uznanych za agresywne oraz osobniki agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia muszą być wyprowadzane na uwięzi i z założonym kagańcem, i tylko przez osoby mogące zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w pobliżu zwierzęcia.
- Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do uprzątania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku, w szczególności: klatki schodowe, windy, chodniki, ulice, trawniki, place, parki, poprzez zebranie zanieczyszczeń do woreczka papierowego lub foliowego i wrzucenia ich do specjalnych pojemników na psie odchody lub koszy na odpady zmieszane.
- Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani stosować się do zakazów wprowadzania psów lub innych zwierząt na tereny przeznaczone do wspólnego użytku (obowiązek ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów przewodników i psów asystujących).
- Utrzymujący zwierzęta domowe, a w szczególności gryzonie i zwierzęta egzotyczne, tj. pajęczaki, gady, płazy, ptaki, owady w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązani są zabezpieczać je przed wydostaniem się na zewnątrz z pomieszczeń oraz utrzymywać w sposób niepogarszający warunków zdrowotnych, sanitarnych i porządkowych oraz niepowodujący uciążliwości zapachowych lub innych w obiektach przeznaczonych na stały pobyt ludzi sąsiadujących z miejscem utrzymywania zwierząt.