tel. dyżurny

986

SMS 665 500 410

Straż Miejska przypomina: UWAGA! BARSZCZ SOSNOWSKIEGO!

Barszcz Sosnowskiego to roślina zielna z rodziny selerowatych, pochodząca z rejonu Kaukazu, osiągająca do 3-4 m wysokości. 

Dzięki łatwości rozmnażania się barszcz Sosnowskiego stał się jednak niebezpiecznym chwastem, opanowującym znaczne tereny, zwłaszcza wzdłuż rzek i nasypów kolejowych, ale także ugory i ogrody. Jest to roślina, która kwitnie i owocuje latem. To właśnie o tej porze roku jest dla nas najbardziej niebezpieczna ze względu na znajdujące się w jej składzie furanokumaryny, które mogą spowodować oparzenia II i III stopnia, podrażnienie dróg oddechowych oraz oczu. 

Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. W miejscach występowania rośnie zwykle masowo. Barszcz Sosnowskiego jest mrozoodporny. Kwitnie latem w okresie od czerwca do lipca/sierpnia. Około 90 proc. nasion uzyskuje zdolność kiełkowania. Jeden dojrzały osobnik jest w stanie rozpocząć nową inwazję. Korzenie tej rośliny moga mieć rozpiętość do 2 m.

 

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

- Najbardziej charakterystyczną cechą barszczu jest jego rozmiar. Jest jedną z największych roślin zielnych na świecie. Osiąga od 1 do nawet 4 m wysokości.

- Łodyga o średnicy około 10 cm, jest głęboko podłużnie bruzdowana, zwłaszcza w górnej części, wewnątrz pusta. Na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne fioletowawe plamki.

- Charakteryzuje się baldaszkowatymi ogromnymi kwiatostanami koloru białego (niekiedy różowawego) oraz wielkimi liśćmi (do 2 m długości i więcej, o szerokości do 150 cm), ułożonymi skrętolegle.

- Kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach związany z obecnością związków kumarynowych.

- Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję (na łodydze znajduje się mniej włosków, mocniej owłosione są ogonki liściowe).

- Ze względu na kształt może być mylony z koprem lub arcydzięglem.

 

W wypadku zauważenia tej rosliny prosimy o niezwłoczny kontakt z dyżurnym naszej jednostki pod bezpłatnym całodobowym numerem telefonu 986.

Po przybyciu na miejsce zabepieczymy teren, ostrzeżemy przechodniów o występowaniu tej niebezpiecznej rośliny i poinformujemy odpowiednie służby w celu jej usunięcia.