Profilaktyka społeczna
Straż Miejska w Lublinie, każdego dnia zajmuje się profilaktyką kierowaną do dzieci i młodzieży, uczącej się w lubelskich placówkach oświatowych, ich rodziców oraz grona pedagogicznego. Ściśle współpracujemy w tym zakresie z Wydziałem Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin oraz z wybitnymi specjalistami z różnych dziedzin. W swych działaniach wspomagani jesteśmy przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego, Wydział Zdrowia, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, Sanepid, WORD oraz inne instytucje państwowe i prywatne.
Zajęcia, które realizują strażnicy z Oddziału szkolno-profilaktycznego, są zawsze dostosowane do poziomu słuchaczy oraz do potrzeb pedagogów. Podstawą doboru treści i metodyki poszczególnych programów jest przede wszystkim wiek odbiorców, poziom wiedzy oraz stopień ich rozwoju poznawczego. Są one prowadzone na terenie placówek oświatowo – wychowawczych w Lublinie. Do programów profilaktycznych Straży Miejskiej można przystąpić w dowolnym momencie z miesięcznym wyprzedzeniem, tak abyśmy mogli sprostać wszystkim Państwa oczekiwaniom. Pisemne zgłoszenie należy przesłać na adres: profilaktyka@986.pl. W treści zgłoszenia prosimy wskazać osobę do kontaktu oraz numer telefonu. Realizacja poszczególnych programów zawartych w ofercie odbywa się we współpracy Naczelnika Oddziału z dyrekcją, pedagogiem szkolnym lub nauczycielem i polega na ustaleniu terminu, formy i przebiegu spotkania informacyjno-edukacyjnego dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów, rodziców i rad pedagogicznych. Tam gdzie jest to możliwe strażnicy miejscy uczą dzieci zdobywać wiedzę poprzez zabawę, film, zajęcia manualne itp.
Program: "Dzik jest dziki, dzik jest zły"
"DZIK JEST DZIKI, DZIK JEST ZŁY"
Powiększający się z dnia na dzień zasięg zabudowań ludzkich, bogata w zwierzęcy pokarm roślinność parków i ogrodów, ograniczona liczebność drapieżników i co ważne - stosunkowo łatwy dostęp do pokarmu (świadome dokarmianie, śmietniska, wysypiska odpadów organicznych itp.), wszystko to i nie tylko powoduje, że problem oraz sam fakt istnienia dzikich zwierząt w miastach i na ich obrzeżach powiększa się każdego dnia.
więcej »Program: "Bądź kumplem, nie dokuczaj"
"BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ"
Rozpoczęcie roku szkolnego dla młodszych dzieci to bardzo ważne i głębokie przeżycie, ale u niektórych z nich powoduje przygnębienie spowodowane dokuczaniem. Może ono mieć bardzo negatywny wpływ na pracę, zdrowie, poczucie własnej wartości i pewność siebie dziecka.
więcej »Program: "Telefon komórkowy - wróg czy przyjaciel"
„TELEFON KOMÓRKOWY- wróg czy przyjaciel”
Telefon komórkowy to dla wielu dzieci i nastolatków nieodłączny gadżet. Niestety często przykład biorą z góry - współcześni rodzice także nie wyobrażają sobie życia bez komórek.
więcej »Program "Lekcja bezpieczeństwa"
"LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA"
Choć internet jest nazywany rzeczywistością wirtualną, czające się w nim zagrożenia są jak najbardziej prawdziwe. Dlatego, korzystając z serwisów społecznościowych (np. Facebooka), czy nawet wysyłając i odpowiadając na maile, trzeba bardzo uważać na to, co robimy.
więcej »Program "Dzień z życia"
"DZIEŃ Z ŻYCIA"
Komputery na dobre zagościły w naszych domach, zadomowiły się też w pracy i w szkole.
Odgrywają ważną rolę w życiu współczesnego człowieka. Szczególnie ważny stał się łatwy i szybki dostęp do internetu.
więcej »Program profilaktyczny "STOP dopalaczom"
Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie różne stany takie jak odurzenie, pobudzenie, euforia i halucynacje.
więcej »Program: Bezpieczna i przyjazna szkoła
W dniu dzisiejszym rozpoczęły się spotkania edukacyjne pt. "Uczeń w sieci" w ramach rządowego projektu "Bezpieczna i przyjazna szkoła".
więcej »Program EkologJa
Obecnie bardzo często słyszymy słowo ekologia.
więcej »Program PRZEMOCY NIE
Coraz większym zjawiskiem pojawiającym się wśród dzieci i młodzieży jest wzrost zachowań agresywnych.
więcej »Program JA I ALKOHOL
Narkotyki, alkohol i papierosy stały się ogólnodostępne: w szkole, na ulicy, w dyskotece.
więcej »