tel. dyżurny

986

SMS 665 500 410

Etap 3-Zniesienie kolejnych obostrzeń

W środę (13 maja) o godz. 12.30 premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa w Polsce.

Co się zmieni od 18 maja? 

Jakie zasady obowiązują?

  1. Komunikacja miejska- zwiększony zostanie dopuszczalny limit pasażerów w autobusach i tramwajach. W jednym pojeździe będzie ich mogło podróżować jednocześnie o 30 procent więcej.
  2. Salony fryzjerskie i kosmetyczne- salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą wznowić działalność. Fryzjerzy i kosmetyczki będą musieli pracować w maseczkach, odstęp między stanowiskami będzie musiał wynosić minimum dwa metry.
  3. Boiska, sale i hale sportowe- będzie można organizować zajęcia w tych obiektach przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. To samo dotyczy sal prób dla artystów.

Na mniejszych boiskach, stadionach, orlikach, skoczniach i torach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób na obiekcie plus dwóch trenerów.

Będzie można też korzystać z sal i hal sportowych:

- w obiektach do 300 mkw. - 12 osób plus trener

- do 800 mkw. - 16 osób plus 2 trenerów

- do 1000 mkw. - 24 osoby plus 2 trenerów

- powyżej 1000 mkw. - 32 osoby plus 3 trenerów

  1.  Bary i restauracje - będą mogły działać ogródki restauracji, pubów i kawiarni. Obowiązkowa będzie obsługa kelnerska, a klienci do lokalu będą mogli wejść tylko w celu skorzystania z toalety.
  2. W świecie kultury - możliwe będą m.in.:

- działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),

- wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),

-wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,

- indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,

- wznowienie prób i ćwiczeń.

Zmniejszone zostały również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

 

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo tutaj: 

 https://www.gov.pl/web/uw-podlaski/zniesienie-kolejnych-ograniczen---od-18-maja-czynne-zaklady-fryzjerskie-i-kosmetyczne-oraz-restauracje

 

 

 

 

Autor: AC-P