tel. dyżurny

986

SMS 665 500 410

Dron w Straży Miejskiej Miasta Lublin

W dniu 4 listopada 2021 roku Straż Miejska Miasta Lublin otrzymała od Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin drona wyposażonego w kamerę o wysokiej rozdzielczości oraz kamerę termiczną oraz dodatkowo urządzenie z systemem do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Urządzenie to będzie przeznaczone do sprawdzania jakości powietrza wokół zabudowań i pozwoli precyzyjnie wskazywać miejsca, gdzie należy przeprowadzić kontrolę.

Z uwagi na to, że dron wymaga prezycyjnej obsługi obecnie strażnicy testują zarówno drona jak i urządzenie do badania jakości powietrza. W październiku bieżącego roku 8 strażników uzyskało certyfikat i licencję pilota oraz operatora statku bezzałogowego, tym samym uzyskując niezbędną kwalifikację do obsługi drona. 

Dron będzie wykorzystywany do codziennej pracy, a dzięki niemu i urządzeniu do pomiaru zanieczyszczeń powietrza strażnicy będą mogli w czasie rzeczywistym obserwować poziom emisji trujących związków wydobywających się z kominów. Czujniki odczytają również stężenie siarkowodoru, cyjanowodoru, formaldehydu, amoniaku, związków organicznych oraz pyłów zawieszonych pm2,5 oraz pm10 powstających przy spalaniu.